08.03.2017

Centra dużych miast już od wielu lat stopniowo się wyludniają, ze względu na wysokie ceny mieszkań, jak również ograniczenie komfortu mieszkańców za sprawą panującego tu zgiełku i hałasu. Mieszkańcy aglomeracji nie tylko przenoszą się na obrzeża miast, gdzie mogą liczyć na świeże powietrze i spokój.

Odległość fizyczna od centrum traci na znaczeniu, nawet z punktu widzenia osób zawodowo, czy też edukacyjnie związanych z miastem. W okolicach Trójmiasta przykładem takiej oazy dla zmęczonych miejskim zgiełkiem jest gmina Chwaszczyno.

Dziś wymieniamy najważniejsze zalety zamieszkania poza granicami dużej aglomeracji.

Gdynia czy Chwaszczyno?

Niemal każdy mieszkaniec dużego miasta marzy o tym, by prędzej czy później przeprowadzić się w bardziej spokojną okolicę. Często do własnego, nowego domu. Przeszkodę często stanowią względy finansowe, w związku z tym, że koszty zakupu domu wciąż wydają nam się wysokie. Rynek nieruchomości w ostatnich latach bardzo się zmienił, czego doskonałym przykładem jest sąsiadujące z Gdynią osiedle Park Rewendy w gminie Chwaszczyno. Dom na sprzedaż cenowo znajduje się na niższym poziomie, co domu w Gdyni o porównywalnym lub mniejszym metrażu w typowo mieszkaniowych dzielnicach Gdyni i Gdańska. Planując zakup nieruchomości warto rozważyć posiadanie domu jednorodzinnego już teraz.

Bliskość natury

A przecież dom poza granicami aglomeracji oznacza zazwyczaj możliwość bliższego kontaktu z naturą, świeże powietrze i więcej przestrzeni do dziecięcych zabaw. Nie uświadczymy tutaj wielkomiejskiego hałasu, a zanieczyszczenie spalinami jest znacznie niższe, niż w nie tak dalekim przecież centrum miasta. Zamiast skromnego kwietnika na balkonie lub tarasie dysponujemy tutaj własnym ogrodem. W cieplejsze wieczory i weekendy możemy zaprosić znajomych na grilla.

Sport i rekreacja

Mieszkając poza granicami miasta odnajdujemy ponadto więcej przestrzeni i prywatności do naszej rekreacji fizycznej. Jazda rowerem po leśnych ścieżkach lub asfaltowej drodze poza miastem jest znacznie przyjemniejsza od regularnych postojów w korkach i zatrzymywaniu się na każdych światłach. Wyższy jest również poziom bezpieczeństwa. Te same argumenty dotyczą również joggingu i dłuższych spacerów. W niewielkiej miejscowości nie będziemy nikomu przeszkadzać podczas wieczornej przebieżki, a spacerując po lesie poczujemy się zdecydowanie bardziej swobodnie.

Intymność

Towarzystwo sąsiadów bywa bezcenne, jeśli chodzi o wzajemną pomoc. Jednak w bloku zawsze ogranicza ono naszą prywatność. Mieszkanie w domu rodzinnym poza miastem sprawia, że z sąsiadami spotykamy się wyłącznie, gdy mamy na to ochotę i czas. Nikomu nie będzie przeszkadzał hałas, czy też ubrudzona klatka schodowa, bo nasz dom i ogród staje się prywatną enklawą.

Aktualna oferta Parku Rewerendy