09.12.2014

Grupa firm K&L wsparła finansowo realizację filmu "Fajna Ferajna".

Film opowiada o losach dzieci w Powstaniu Warszawskim.

"Kiedy w październiku 1944 roku Powstanie Warszawskie upadło a mieszkańców wypędzono z miasta, jedyną rzeczą, jaką zabrał ze sobą piętnastoletni Michał Pluta był pamiętnik z wpisami kolegów i koleżanek z podwórka. To właśnie ten pamiętnik odnajdują dzieci na filmie „Fajna ferajna, Powstanie oczyma dzieci” w reżyserii Tomasza Stankiewicza. Ferajna w składzie Zosia, Jaś, Staś i Stefan podąża tropem znalezionego pamiętnika na spotkanie ludzi, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie jako dzieci: Basi, Halusi, Jureczka, „Hipka” i „Kazimierza”. Słuchając ich opowieści, współczesne dzieci na własnej skórze doświadczają emocji, które towarzyszyły ich rówieśnikom w 1944 roku.
Każda historia, pokazana w filmie skupia się na innym aspekcie Powstania Warszawskiego, widzianym oczyma dziecka. Halusia ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. “Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się ze swoja mamą w piwnicach. Basia przeżyła Powstanie na Powiślu a jej wuj był jednym z warszawskich Robinsonów.
Film „Fajna Ferajna” powstał na podstawie książki Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, która ma się ukazać nakładem Wydawnictwa BIS na początku 2015 r. Producentem filmu jest TEXT Monika Kowaleczko-Szumowska oraz studio PREGO MEDIA Zofii Pręgowskiej. Patronem honorowym filmu „Fajna Ferajna” jest Muzeum Powstania Warszawskiego a także Stowarzyszenie Żołnierzy Pułku AK Baszta i Harcerska Fundacja Turystyczna Pomarańczarnia. Mecenasem filmu jest Bank Zachodni WBK SA a Sponsorem Głównym Polska Grupa Energetyczna SA.
Więcej informacji o filmie na stronie www.fajnaferajna.pl