04.04.2017

Zimą 2017 roku niemal całą Polskę ogarnął niepokój związany z drastycznie podwyższonym poziomem smogu w większości polskich aglomeracji. Wydaje się zatem, że osoby pragnące wkrótce zakupić własną nieruchomość oprócz tradycyjnych czynników wezmą również pod uwagę kwestię zanieczyszczenia powietrza dokonując wyboru lokalizacji mieszkania. Gdańsk, podobnie jak zresztą całe Trójmiasto okazuje się w tym kontekście godną rozważenia opcją.

Jak poważnym problemem jest smog?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikował w tym roku liczne ostrzeżenia związane z poziomem zanieczyszczeń powietrza. Nic dziwnego, ilość szkodliwych substancji została przekroczona w wielu polskich miastach nawet o kilkaset procent. Władze samorządowe w niektórych aglomeracjach zdecydowały się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej, by chociaż częściowo zredukować poziom smogu poprzez redukcję emitowanych do atmosfery spalin.

Za zanieczyszczenia odpowiedzialne są przede wszystkim przestarzałe instalacje grzewcze zasilane węglem. Nie bez znaczenia jest również sposób ich wykorzystania, bowiem wciąż wiele osób jako paliwa używa do ogrzewania swoich domów również… śmieci, których spalanie jest wyjątkowo szkodliwe. Trudno oczekiwać, by kolejne zimy przyniosły w tej sytuacji jakiekolwiek zmiany. Z tego względu między innymi Warszawa, Kraków i aglomeracja górnośląska stają się mniej atrakcyjnymi lokalizacjami do zamieszkania ze względu na czystość powietrza.

Trójmiasto zielonym punktem na mapie zanieczyszczeń

Wspomniana sytuacja w znacznie mniejszym stopniu dotyczy Trójmiasta. Tutaj alarmy smogowe praktycznie się nie zdarzają, za co odpowiedzialne jest między innymi nadmorskie położenie i korzystna cyrkulacja powietrza. Zaletą mieszkania w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie jest więc Bałtyk, który latem zapewnia wypoczynek i rekreację, zimą czystsze powietrze.

Jednak, jak podkreślają władze Gdańska, taki stan rzeczy to również zasługa nowoczesnej miejskiej sieci ciepłowniczej. Wielu mieszkańców korzysta właśnie z tego rozwiązania do ogrzewania swoich domów, a bardzo powszechne jest również emitujące mniej zanieczyszczeń ogrzewanie gazowe. Ponadto w porównaniu do innych dużych aglomeracji, trójmiasto nie jest tak bardzo narażone na korki uliczne. W związku z tym nowe mieszkania w Gdańsku prawdopodobnie wkrótce zyskają na popularności.

Nowe mieszkania w Gdańsku – miejscu wolnym od smogu

Cena nowego mieszkania w Gdańsku jest sporo niższa, niż przede wszystkim w Warszawie, a miasto w ostatnich latach staje się coraz atrakcyjniejszym wyborem dla przybyszów z całego kraju również ze względu na rozwoju infrastruktury transportowej. Wiele rodzin za cenę nowego mieszkania w centrum miasta może również pozwolić sobie na dom na przedmieściach, gdzie wciąż nie brakuje terenów zielonych. To również dobry argument w kontekście ewentualnej ucieczki przed smogiem i kolejna zaleta mieszkania w Gdańsku.